Basketbol Sahası Yapımı

Basketbol Sahası Yapımı

Basketbol Sahası Yapımı Nedir?

Basketbol sahaları açık ya da kapalı olduğu gibi farklı desen ve renklerde de olur. Akyel Zemin Uzmanları Basketbol Sahası Yapımı sırasında farklı desen ve renk seçiminde istenirse tavsiyelerde de bulunurlar. Her ne kadar basketbol sahasının yapılacağı yerin coğrafi şartları göz önüne alınsa da genelde akrilik boya kullanılır. Saha kaplama sahanın alt yapısına göre değişmekte olduğu gibi kapalı ya da açık olmasına göre de farklılıklar gösterir.

Basketbol Sahası Yapımı Alt Yapı Çalışmaları Nasıl Olur?

Basketbol Sahası Yapımı önemli çalışmalarından ilk iş alt yapı çalışmalarıdır.

 • Saha çevresi 20 cm. derinlikte kazılır ve bu şekilde saha etrafına 50×30 çevre hatılı ile dönülür.
 • Zemin aplikasyon çalışmasından sonra sıfır koduna gelecek şekilde tesfiye edilir.
 • Sahaya meyil verilir. Bu yağmur sularının birikmemesi rahat akıp sahanın kuru kalması içindir. Bu meyil tek taraflı ve binde 6-8 metredir.

Basketbol Sahası Yapımında Zemin Önemli midir? Nasıl Yapılır?

Basketbol Sahası Yapımında zemin çok önemlidir. Zemin Kaplama, Akrilik zemin ve Poliüretan Zemin kaplama olarak iki çeşittir.

A-Asfalt Kaplama Zemin Çalışmaları:

 • Asfalt katman katman yapılarak kaplama çalışmaları 1 hafta sürer.
 • 4 veya 5 cm ince mıcırlı top coat finishing coat denilen asfalt kaplama en az 8-9 cm. olur.
 • Her seferinde basınçlı su makinası ile yıkanır. Günün en sıcak saatlerinde birkaç kez bol su ile yıkanmalıdır. Bu işlem asfaltın içerisindeki gazların daha çabuk buharlaşarak çıkmasını sağlayacağı gibi yabancı maddelerden arınmasını kolaylaştıracaktır. Ancak verimli bir sonuç elde etmede hava sıcaklığı önemlidir; Yaklaşık 15 derecenin üstünde 50 derecenin altında bir hava sıcaklığı olması gerekir.
 • En son aşamada Resurfacer (Dolgu Katı)dolgu malzemesi kullanılarak asfalttaki tüm delikler kapanır.
 • Yüzeyde olabilecek çatlak, su birikebilecek bölgeler özel dolgu malzemesi (Court Patch Binder) ile doldurulur. Saha yüzeyini kaplayıp örtecek şekilde Akrilik Resurfacer kuvars kumuyla belirli oranlarda karıştırılıp bir kat zemin düzeltme katı olarak uygulanır. Bunu tamamen kuruması sağlanır.
 • Müşterinin isteğine göre yumuşaklık derecesi seçilir.
 • Yumuşaklık (elastiklik) seçimine göre likit (Cushion) kauçuk 4-5 kat halinde dökülür.
 • Ardından akrilik boya 3-4 katman halinde uygulanır.
 • Bu noktadan sonra projeye uygun saha çizimleri ve renk uygulama işlemlerine başlanır.

Açık Basketbol Sahası Yapımı Nasıl Olur?

Açık Basketbol yani dış mekan sahası yapımında tercih edilen zemin akrilik zemin yani akrilik boya ile yapılan zemindir.

Açık Basketbol Sahası Yapımında öncelik Helikopter beton zemin adı verilen beton zemin en önemlisidir.

Bu beton kuruduktan sonra üzerindeki toz ve yabancı maddelerden arındırılarak temizlenir.

Malzemenin tutuculuğunu artırmak için astar(Primer)uygulaması yapılır.

Ardından Resurfacer uygulaması yapılır.

Basketbol Sahası Yapımı sırasında asfalt zemin üzerine poliüretan astar da uygulanır.

Poliüretan yapıştırıcı ile kauçuk tabakalar birbirine yapıştırılır.

 • Bu kauçuk tabakalar 12 mm kalınlığında, NF ISO 868’e uygun standart sertlikte, NFT 51 – 034’e uygun genleşme kırılmasında, NFT 51 – 034’e uygun basınç dayanımında, suya karşı dayanıklı, en az 20 metrekarelik rulolar halindeki spor sahaları zeminleri için özel üretilmiştir.
 • Kauçuk tabakalar çift bileşenlidir, çözücü içermeyen poliüretan bazlıdır.

Kaplama sisteminin kalınlığını ve esnekliğini artıran cushıon (likit kauçuk yastık katları) ürünü 3 kat uygulanır. Bu uygulamanın amacı kauçuk tabaka üzerine gözenekleri doldurmak, akrilik ile kauçuk tabakayı birbirine iyi bir şekilde bağlamaktır.

Cushion (likit kauçuk) ısı farklılıklarından doğabilecek zemindeki kılcal çatlamaları ve kauçuk gözenekleri arası çatlakları ortadan kaldırmak için küçük lastik taneciklerinden oluşan, zemin sertliğini ayarlayan bir yüzey düzenleyicidir.

Daha sonra akrilik boya uygulanır. Bu sayede ağırlık farklılıkları sorun olmaktan çıkar.

Akrilik boya ile yapılan boyamalar farklı renklerde olabilir. Bu alıcının tercihine bağlıdır. Alıcı isterse uzman desteğinden faydalanır.

Basketbol Sahası Yapımı sırasında gözleri yormayan, UV ışınlarına ve her türlü hava şartlarına dayanıklı pava renk katı malzemesi 3 kat tatbik edilir.

Kaplama işlemi tamamlandıktan sonra saha çizgileri uluslararası standartlara uygun olarak özel akrilik çizgi boyaları kullanılarak çizilir.

Kapalı Basketbol Sahası Yapımı Nasıl Olur?

Kapalı spor salonları çok amaçlı kullanılır. Kapalı spor salonları için en uygun zemin spor parke zemindir. Basketbol Sahası Yapımı için parke zemin kullanılır. Fiyatı yüksek olduğu için NBA gibi profesyonel sahalarda, bazı kolejlerde, lüks spor salonlarında, uluslararası ve ülkemizde kullanılır.

Kapalı saha zeminler için özellikle Indoor Poliüretan ürünler de kullanılabilir. Poliüretan kaplama malzemelerinde küf, mantar gibi oluşumlar olmadığı gibi kanserojen etkisi de yoktur.

B-Beton Kaplama Zemin Çalışmaları:

Yukarıda sıraladığımız zemin yapımında olduğu gibi doğru şekilde yapılıp uygulanmış basketbol sahası beton zemin üzerine poliüretan astar iki tabaka halinde tatbik edilir.

 • Birinci Tabaka 8 mm. kalınlığındadır. SBR granülleri ile poliüretan bağlayıcı karıştırılarak ‘’finischer’’ makine ile sıcak döküm olarak serilir.
 • İkinci tabaka ultraviyole ve ozon direnci son derece yüksek, özel karışım EPDM karo kauçuk granülleri poliüretan bağlayıcı ile karıştırılarak ilk tabakanın üzerine ‘finischer’ makine ile sıcak döküm olarak 7mm kalınlıkta uygulanır.

Betonarme zeminde epoksi kaplama yapılır. Ancak epoksi kaplamaya başlamak için bağıl nem oranının %4 ün altında olması gerekir. Gerekli nem koşulları gibi ortamlar sağlanamıyorsa farklı astar ve kaplama sistemleri kullanılır.

Derz işlemleri ise mühendislik işlemleri çerçevesinde yapılır.

Epoksi kaplama yapılacak yerlerde beton basınç dayanımının en az 25 N/mm2 ve beton yüzey çekme dayanımının en az 1,5 N/mm2 yapılır. Çekme dayanımı çekme test cihazı (Pull Off Çekme Test Cihazı) ile yapılır.

Projeye uygun olarak çizgilerin çizilmesi ve uluslararası pota ve çember ölçülerine uygun yerleştirilmiş pota ve çember ile saha kullanıma hazır hale gelir.