Kompozit Nedir?  Ahşap Kompozit Deck Nedir?

Kompozit Ne Demektir?

Kompozit iki farklı malzemenin makro düzeyde birleştirilerek yeni bir malzeme oluşturulması demektir. Bunu yapmakta amaç iki ya da daha fazla malzemeyi kullanarak yeni ve daha kullanışlı malzeme elde etmektir. Örneğin hafiflik, dayanıklılık, maliyet, elektrik iletkenliği, korozyon dayanımı gibi özelliklerdir.

Kompozit malzeme mikro düzeyde homojen bir malzemedir.

Kompozit İçeriğindeki Malzemeler Nelerdir?

  • Malzemeleri bir arada tutmayı sağlar. Tokluk, süneklik özelliği vardır. Örneğin Polimer, Seramik özellikli malzeme, Metal alaşımlı malzeme, metal diye bunlar sıralanır. Tüm bunlara Matris Yapı(Faz) Malzemeleri denir. Matris Yapı malzemeler içeriğinde kullanılan malzemeye göre özellikleri farklılaşır. Örneğin Polimer matrisli kompozit malzemenin özelliği kolay şekillendirilir, uzun zaman kullanılır, korozyona dirençli ve yük kapasitesi birim kütle başına oldukça yüksektir.
  • Çelik, Aramid, Karbür, Naylon gibi malzemeler serttir. Bu yüzden bunlara Takviye Yapı(Faz)Malzeme denir.

Kompozit Malzemede ara yüzey bağ önemlidir.

Kompozit Malzeme Nerelerde Kullanılır?

Genelde savunma sanayisinde, Havacılıkta, Uzay Teknolojisinde,  Otomotiv sanayisinde, Ulaşım sektöründe,  Sağlık sektöründe, Robot teknolojisi, Kimya Sanayisinde, Elektrik-Elektronik Teknolojisinde, Müzik aletleri Endüstrisinde, gıda ve Tarım Sektöründe, Spor Malzemeleri sektöründe kullanılır.

Ahşap Kompozit Nedir?

Ahşap Kompozit hem doğa dostu hem de ülke ekonomisi için oldukça iyi bir kazanımdır. Çünkü Ahşap Kompozit, adının tersine ağaç kesilmez, ağaçtan yapılmaz. Marangoz hanelerde işlemden sonra kalan talaşların sıkıştırılarak tahta görünümü kazandırılmasıyla olur. Çevre dostudur. Geri dönüşümü vardır.

Ahşap Kompozit Deck  Sistemi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

İçeriğinde ağaç lifleri olduğu için nefes alır. Su geçirme, rutubet gibi olumsuz etkenlere karşı dayanıklıdır. Bu yüzden küflenme, kararma olmaz.  İçerdiği liflerden dolayı soğuk ya da sıcak hava geçişi olmaz.  Kullanım süresi uzundur, doğal olduğu için de bakım yapma gibi işleri yoktur. Yapısal açıdan organik olduğu için kimyasal ürün içermez. Sağlık problemi yapmaz.

Kıymıklanma ve çatlama yapmaz. Kaydırmaz.

Kullanımı kolaydır. Leke tutmaz.(No-Spot Deck). Dekoratiftir. Renk değişimi yapılabilir. İstenilen şekil verilebilir; Esnektir. Darbelere ve çeşitli nedenlerle oluşabilecek aşınmaya karşı dayanıklıdır; Uzun yıllar kullanılır. Diğer dış mekanlarda yapılan cila sürme, koruyucu kimyasal kullanma gibi bakımlar yapılmaz. Bu yüzden kullanımı son derece pratiktir. 

Panel genişliği 140×26 cm. dir. Uygulanan alanların yanları 58 cm. Bu yükseklik yan çıta ile kapatılır.

Ahşap Kompozit Nerelerde Kullanılır?

İç ve dış mekanlarda kullanılır. Örneğin peysaj alanlarda, havuz kenarlarında, varendada, iskelede, bahçe yollarında, kır bahçelerinde, pergolalarda, restoranda, yürüyüş yollarında, cafelerde, teraslarda, tabelalarda, vb. yerlerde kullanılır.

Kompozit Deck Montajlama Nasıl Olur?

  • Alt çıta uygulaması
  • Deck duvar dibi şekli
  • Ara bağlantı montajı elemanı
  • Deck alın alına Montaj
  • Yan kompozit kapama-deck alın uygulaması

Alt çıta uygulaması:

 Alt çıta uygulamasında 50 cm. vida aralıkları ile 30x50cm. ölçüsündeki alt çıtalar zemine sabitlenir. Ancak ilk başlangıçta Deck yüzeyi 4 derecelik bir eğimle döşenir. Bu işlemde alt çıtalar aralık mesafesi 40cm. , uç birleşimleri ise 2’er cm. aralık olarak döşenir. Duvar başlangıçlarında alt çıtalar 1 cm. aralık bırakılır.

Deck Duvar Dibi Şekli:

Bu aşamaya gelince Deck başlangıç klipsi 3,9×32 YHB vidalarla klipslenir. Sonra Deck yan tırnakları klips kanallarına geçirilir.

Ara Bağlantı Montajı Elemanı:

Metal ya da plastikle olur. Plastikte T parçaları kullanılır. Alt zemin çıtalarına bağlanır. Bu işlemde çivi ya da vida kullanılmaz.

Deck Alın Alına Montaj:

Alt çıtada ve üst Deck için şu ölçüler kullanılır. Zemine sabitlemede Deck uç birleşimleri aralığı 3,5 cm. olarak alınır. İki Deck arası 5mm. olarak bırakılır.

Yan Kompozit Kapama:

Açık kalan uçlar yan Kompozit kapama 60x40mm. ölçüleri ile kapatılır. Ancak bu kapama kapak profili ya da alümiyum F profiliyle de olabilir.

ahşap pergole
kauçuk akrilik poliüretan zemin kaplama

çocuk oyun alanları
çocuk oyun parkları
basketbol sahası
voleybol sahası
spor zeminler
fitnes spor zemin kaplama
yumuşak zemin kaplama

ANA SAYFA AKYEL ZEMİN SİSTEMLERİ