ahşap pergole

Ahşap Pergola, Pergola Nedir? Pergole Nedir? Ahşap Pergole Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Ahşap Pergola, Pergola Nedir? Pergole Nedir?

Pergola çardak anlamındadır. Pergole kameriye anlamındadır. Kameriye de Kamelya, Çardak anlamını taşır. Üstü açık, yarı açık ya da kapalı veya çevresi cam ile kapatılarak tasarlanarak yapılır. Düz şekilde, daire biçiminde ya da yarı daire şeklinde olabilir.

Ahşap Pergola Hangi Malzemeden Olmuştur?

Ahşap Pergola özel bir ağaçtan yapılır. Bu ağaç Finlandiya’da Fin Çamı denilen bir ağaçtır. Düz ve yumuşak bir yapıya sahiptir ve işlenmesi kolaydır.

Ahşap Pergolada Emprenye Nedir? Emprenye Ne İşe Yarar?

Ağaç önce termit, mantar gibi haşerelerin hücumundan korumak için, çürüme ve benzeri gibi olumsuz özelliklerin olmaması için emprenye işleminden geçirilir. Dolayısıyla her hangi bir bakım gerektirmeden uzun yıllar kullanılır. Emprenye, ağaca değişik kimyasal malzemelerin uygulanması demektir. Daldırma ve fırçalama, Vakum ve basınç uygulama yöntemleriyle olur. Tabii emprenye malzemeleri müşteri tercihine göre olmaktadır;Bunlar Yağlı Emprenye, Organik Çözücülü Emprenye ve Suda Çözünen Emprenye olmak üzere üç çeşittir.

Ahşap Pergola Nerelerde Kullanılır?

Ahşap Pergola  geçit yolu olarak kullanılır. Bahçelerde üstü kapalı olarak yürüme yolu, yazlık evlerde çıkıntılarda, piknik alanlarında, şehirde yürüme parkurlarında, havuz kenarlarında, mesire yerlerde, evlerin balkonlarını terasa dönüştürme gibi hizmetler için kullanılır. Ahşap Pergola çevresi Zip perde ile de kapatılırsa kış bahçesine dönüştürülebilir.

Ahşap Pergola Kaplamaları Nelerdir?

Kiremit kaplama, Cam kapatma, Polikarbon kapama, Bardolin döşeme uygulamaları vardır. Tüm bunlar müşteri tercihine göre değişir. Kiremit altına ısı yalıtım uygulanır.

Ahşap Pergola İçin Hangi Boyalar Kullanılır?

Boyanın kesinlikle dış etkenlere karşı dirençli olan, nefes alan, ultraviyole ışınlara dayanıklı, Solvent bazlı kaliteli bir boya tercih edilmesi gereklidir. Yani boyanın nem ve ışıktan ahşabı koruyacak güçte özelliklere sahip olması önemlidir.

Ahşap Pergola Nasıl Seçilir?

Pergola için özel ağaç seçimi yapılmalıdır. Ağaç özelliği pergolaya uygun olmalıdır.

Ahşap Pergola Bakımı Nasıl Olur?

Ahşap Pergola 4 yılda bir 1 kez boyanır. Firma belli bir fiyat karşılığı Ahşap Pergola bakımını yapmaktadır.