beton silim cilalama
beton silim

Beton Silimi Cilalama Ve Parlatma Nedir?

Beton Silimi Parlatma ve Beton Cilalama İşi Nedir?

Beton Nedir?

Fransızca bir terim olan Beton inşaat yapı malzemesidir. Çakıl, kum gibi maddelerin su ve bağlayıcı maddelerle birleşmesiyle olur. Genelde gri ve onun tonlarında renklerdedir. Dayanıklı, su geçirmez, yangına dirençli, Nükleer Radyasyona karşı korumalı ve ekonomik bir malzemedir.

Ancak beton işlemi bitip kuruduktan sonra beton yüzeyinde pürüzler kalır. Bu pürüzler girintili çıkıntılı, çukurlu, vb. kusurlara sahiptir. Bundan dolayı beton yüzeyinin pürüzsüz ve çatlaksız olması için bir takım işlemlerden geçmesi gerekir.

Beton Silimi Nedir?

İngilizce bir terim olan Slim inceltme demektir. İnşaat dilinde beton inceltmesi, üstünü zımparalama, düzleştirme gibi bir anlam çıkarılabilir. Beton Silimi Cilalama Ve Parlatmaişlemi son derece ekonomik bir sistemdir. Beton yüzeyinin özel makinalarla traşlanması ile olur. Yüzey her hangi bir şeyle kaplanmaz. Tamamen organiktir çünkü Beton Silimi Cilalama Ve Parlatma yüzey parlatmasıdır. Görünümü mermer, granit gibi olur.

Beton Silimi Nerelerde Kullanılır?

Beton Silim Cilalama Ve Parlatma sonucu alışveriş yerlerinde, otellerde, ofislerde, kamyon, tır gibi araçların geçtiği vb. yerlerde kullanılır. Dolayısıyla yüzey direnci çok fazladır. Kokusuzdur. Işığı çok iyi yansıtır. Beton Silim yapılırken dekoratif dokunuşlar da yapılır. Örneğin beton içine içerisine midye kabukları, renkli bilyeler, cam parçaları gibi maddeler eklenebilir. Beton Silimi Cilalama Ve Parlatma istenilen renklerde olabilir.

Beton Silim Cilalama Ve Parlatma Nedir? Nasıl Olur?

Beton Silim Cilalama Ve Parlatma işlemi için betonun üstündeki çimento yüzeyi kaldırılıp özel silim makinalarla ve elmas bıçaklarla yüzeyin kazınır, honlanır ardından da parlatılır. Görünüm böylece granit görünümüne kavuşturulur. Bu işlem sırasıyla kazıma, tozumazlık, honlama, parlatma ve gloss olarak sıralanır.

Kazıma aşamasında yüzey kazınıp pürüzsüz hale getirilir. Tozumazlık aşamasında betonun kendi kendine toz üretip bunu kustuğu için beton hazırlanırken içeriğine Lityum Silikat sıvı yüzey sertleştirici kullanılır. Böylece tozumazlık sağlanır. Honlama aşamasına zemin elmas parlatma aşaması da denilebilir. Burada beton silikat bazlı kürle doyurulur. Parlatma aşamasında elmas bıçaklarla çalışılır. En son Gloss aşamasında yüzey tüm parlaklığına ulaştıktan sonra Gloss denilen madde uygulanır. Bu betona parlaklık ve kaymazlık gibi özellikler kazandırır.

Özel makinalarla Beton Silimi Cilalama Ve Parlatma işlemi sonucu  beton darbelere ve pürüzlere karşı sonsuz direnç kazanır.

Epoksi İle Karşılaştırıldığında Aynı Sonuç Görülür Mü?

Epokside rastlanılan  durum Beton Slimi Cilalama Ve Parlatma işlemi sonucunda görülmez. Örneğin çevrecidir ve küresel ısınma üzerinde katkıda bulunacak olumsuz bir etkisi yoktur. Asitlendirme,  azot, fosfat  meydana getirmez. Islak zeminde sürtünme vardır. Büyük araçlarda titreşimsiz ortamlar oluşturur.