dökme taş terrazzo 1
dökme taş terrazzo

DÖKME TAŞ TERRAZZO ZEMİN KAPLAMA NEDİR?

DÖKME TAŞ TERRAZZO FİYATLARI 2019 NEDİR?

DÖKME TAŞ TERRAZZO NASIL UYGULANIR?

DÖKME TAŞ TERRAZZO TEKNİK ŞARTNAMESİ NASILDIR?

 

 

İtalyan mimarisinde ağırlıklı kendisini gösteren terrazzo uygulamaları günümüz mimarisinde rüstik bir görüntü ve sağlamlıkla hayat bulmaktadır.

 

Geri dönüşüm malzemelsinden mamul bu uytgulama günümüz sürdürülebilir inşaat anlayışında önemli bir yer tuttmaktadır.

Terrazzo Nedir?

Terrazzo en eski ve yeşil mimariye uygun bir zemin döşeme sistemidir.

Stoneart veya Dökme Taş olarak da bilinen terrazzo uygulamaları 8 mm den başlayan kalınlıkla zeminlerde, temel olarak agrega, taş ve mermer parçaların mamul uygulamalar yapılamtadır. Ancak günümüz teknolojisiyle deniz kabukları gibi yaratıcı ürünlerle de tarrazzo uygulamaları çeşitlendirilebilmektedir. 

 

Bu malzemelerin epoksi bazlı bağlayıcı yapışkan ile karıştırılarak zemine mala, finisher gibi makinelerle dökülerek üstünün cilalanması ile uygulama yapılabilmektedir.

 

Taş ve agregaların çeşitliliği renk ve tasarım konusunda çok geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır.

Terrazzo Bakımı

Terrazzo, beyaz ve açık renklerde özellikle dış mekanlarda bakımı diğer ara renklere göre daha zordur.

Gözenekleri olmaması, küf ve mantar tutmayan yüzeyi nem ve mikrop barındırmaz. Günlük süpürme ve nemli silim ile rahatlıkla temiz tutulabilen bir üründür.

 

Terrazzo, gerçek renklerini dayanıklılığın, uzun ömürlülüğün ve minimum bakımın kritik olduğu yüksek trafikli alanlarda gösterir. Uygun terrazzo bakımı ile, bir katın değiştirilmesi gerekmeyebilir.

 

Terrazzo Maliyeti 

Terrrazzo diğer zemin ürünlerine göre daha maliyetli olsa da ömrü binanın ömrü kadardır. Terrazzo bakım maliyetleri azdır. Yoğun trafik ve kötü hava koşullarına dayanıklı kalıcı bir çözümdür.