AKYEL ZEMİN

EPDM Tartan Zemin Tartan Pist Kaplaması Dökme Kauçuk Uygulaması

Tartan Zemin Kaplama Nedir?

Tartan Zemin Kaplama granül ve polimer malzemeden yapılmış,  emici özellikte süspansiyon yapısına sahip kauçuk kaplamadır. Bir diğer adı Tartan Pist Kaplamadır. Yani iki katmandan oluşur; Bunlar su geçirmez özelliğe sahip EPDM ve SBR gibi malzeme kullanılmasındandır. Alt kısmına siyah SBR üst kısmına da renkli EPDM uygulanır.

Yapılırken önce beton atılır. Ardından ince mıcır döşenir. Sonra asfalt veya beton atılıpTartan Zemin uygulanıp Finicher denilen makinayla yapılan sıcak döküm olmasından dolayı soğumaya bırakılır.

EPDM Tartan Zemin Kaplama Kullanım Alanları Nelerdir?

At haralarında, çocuk oyun bahçelerinde, açık ve kapalı spor salonlarında, havuz kenarlarında, parklarda ve yürüyüş parkurlarında, hayvan altlıklarında, atletizm pistlerinde kullanılır.

Aynı zamanda farklı renk seçenekleri olduğu için şirketlerin amblemleri için, belediye logoları için ve spor klüpleri logoları için kullanılır. Şekilleri kelebek, kalp gibi biçimleri vardır. Bunu nedeni EPDM Tartan Zemin Kaplama bütün halinde görülür ve derzleri yoktur.

EPDM Tartan Zemin Kaplama Özellikleri Nelerdir?

Kanserojen etkisinin olmayışı, organik oluşu kullanımı açısından büyük avantajdır. Yapısı tanecikli olduğu için kaydırma gibi olumsuz bir özelliği yoktur. Su birikmez.

Çocuk oyun bahçeleri, spor alanları gibi yerlerde kullanılmasının nedeni düşme sonucu oluşacak riskleri olmamasıdır.

Binalarda kullanım nedeninin önemi ses geçirmez olmasındandır. Bu yüzden hastanelerde de kullanılır.

Zemin kalınlığı 13mm. dir.

Sıcak ve soğuk havalardan etkilenmez. Bundan dolayı kullanımı uzun sürelidir.

Uluslararası Federasyon Birliğinin onayladığı bir malzemedir.

Uluslararası atletizm turnuvalarında kullanılır.

Çocuk oyun bahçelerinde ve yürüyüş yolarında Dökme Kauçuk Zemin Kaplamaişlemi yapılır. Bunu yaparken SBR Kauçuk granül,PU bağlayıcı ile karıştırılır. Bu karışım yapılırken özel toz boya kullanılarak renkler elde edilir. Kalınlık ise müşterinin tercihine göre uzmanlar tarından görüş alınarak istenilen ölçüde yapılır.

Temizliği çok kolay olduğu için tercih edilir.

EPDM Tartan Zemin Tartan Pist Kaplaması Dökme Kauçuk Uygulaması Çeşitleri Var Mı?

Evet var. Sprey sistemli, Sandwich sistemli, Fulpoliüretan sistemli olarak çeşitleri bulunur. Bu çeşitlerin kullanım alanları farklıdır. Örneğin Spray sistemli olan kaplama amatör müsabakalarda, antrenman alanlarında, yürüme yollarında vs. kullanılır. Sandwich sistemli Uluslararası müsabakalarda kullanılır. Sandwich sistemli ve Fulpoliüretan sistemli kaplama ise Uluslararası müsabakalarda kullanılan ideal atletizm pisti kaplamasıdır.