VOLEYBOL SAHASI YAPIMI

Voleybol Sahası Yapımı

Voleybol Nedir? Kaç çeşit Voleybol vardır?

Çocukluktan beri oynanan voleybol artık uluslararası oynanan bir spor dalı haline gelmiştir. Hala revaçta olan voleybol artık beş çeşittir ve uluslararası bazda profesyonel olarak oynanır.

 • Engelliler için voleybol(Oturarak Voleybol),
 • Kar Voleybolu,
 • Plaj Voleybolu,
 • Ayakta Voleybol,
 • Havuz Voleybolu.

Voleybol oyunlarında ikili takımlar için ölçüler 8mx16m dir. Saha oyunu dışında 3m. Boşluk bırakılır.

3’lü,4’lü ve 6’lı takımlar için ölçüler 9m.x18m.dir. Saha, oyun dışında boşluk yine 3m.dir.

Saha eğimi %0,8 enlemesine ve tek taraflı olarak verilir.

Voleybol Sahası Yapımı Nedir?

Voleybol Sahası Yapımı teknik şartnameye bağlıdır. Tüm (Açık ve Kapalı Voleybol sahaları) FIVB (Uluslararası Voleybol Federasyonu ) nin verdiği ölçülere bağlı kalarak yapılır.

Voleybol Sahası Yapımında Zemin Nasıl Olmalıdır?

Düz ve yatay olarak yumuşak bir yapıya sahip olmalıdır. Zemin FIVB standartlarına uygun olarak hazırlanır.

Tüm spor ve çocuk bahçeleri, Fitness, vb. alanların zemininde olduğu gibi voleybol sahalarının zemini de çok önemlidir.

Voleybol Sahası Yapımı için projelendirmeden sonra alt yapı işleri önceliktir.

Önce sahanın yapılacağı alanda aplikasyon çalışmalarının ardından hafriyat ve çevre hatılı çalışmaları yapılır. Akraj boruları kalıp içinde demir donatıya sabitlenir. En sonunda çevre kalıplarına hazır beton dökülür ve böylece beton hatıl oluşturulur.

Daha sonra saha çevresi için tel-çit kapama yapılır. Bu kapamadan sonra direk ve file montesi yapılır. Ardından saha aydınlatması işlemleri yapıldıktan sonra zemin kaplama ve saha çizgileri çizilir. Saha çizgileri akrilik kaplama üzerine su bazlı boya olan akrilikle boyanır.

Voleybol Sahası Yapımı için zemin dolgu türleri 3 çeşittir:

A-Beton Zemin

B-Asfalt Zemin

C-Beton Üzeri Asfalt Zemin

Ancak Voleybol Saha Yapımı sahanın açık ya da kapalı olmasına göre uygulama değişir. Eğer saha kapalı ise PU (Poliüretan) kaplama zemin tercih edilir.

Eğer saha açık ise:

 • Kauçuk (tartan) kaplama zemin,
 • Akrilik,
 • Rubber üzeri Akrilik,
 • EPDM kaplama tercih edilir. Tabii EPDM kaplama da iki çeşittir ki bunlar Dökme (SBR) EPDM kauçuk ve Rulo EPDM Kauçuk,
 • Epoksi zemin kaplaması kullanılır.

 

Akyel Zemin Firması Voleybol Sahası Yapımı işlemlerinde profesyonel olarak bu kadar çeşitlilikle uygulamada kullanıcıya alternatifleri uzman eşliğinde sunar.

Voleybol Saha Yapımında Ne Nerede Kullanılır?

Tartan Çim Halı uygulamada Beton Zemin kullanılır.

Akrilik Çim Halı-Tartan uygulamada Asfalt zemin kullanılır.

Akrilik Çim-Halı-tartan uygulamada Beton üzeri Asfalt Zemin kullanılır.

Voleybol Sahası Yapımında Zemin Kaplama İşleri Nasıldır?

A-Suni Çim Halı Uygulaması:

 • Toprak zemin üzerine ince mıcır dolgudan sonra yapılan beton(beton helikopter perdahlanır) ya da asfalt zemin üzerine Geotekstil Kırçıllı Keçe (Taban Bezi)ıslatılarak serilir.
 • Bu keçenin (Taban Bezi) üzerine seçilen halı çeşidine göre kum ve granül dolgulu 20-26mm.kalınlığında LSR çok amaçlı çim halı kullanılır. Bu çim halının iplik türü fibrile tek renklidir. (Hav yüksekliği 15-28 mm. arasında çeşitlenir.
 • Kullanılan suni çim FIVB projelerine uygun çimdir. UV ışınlarına dirençlidir.
 • Bu çim halının, ek yerleri 20 cm, çizgi araları,30cm genişliğinde helmetin bezi kullanılarak çift kompenantlı özel poliüretan yapıştırıcı sürülerek yapıştırılır.
 • Halı içine Elenmiş, yıkanmış, fırınlanmış silis kumu özel kum dökme ve fırçalama makinesiyle yedirilir.
 • Saha çizgileri eğer saha kapalı ise açık renkler kullanılır. Saha kenar çizgileri beyaz olur.
 • Eğer saha açık ise çizgilerde sarı gibi renkler kullanılır.
 • Saha hazır hale gelir.

B-Asfalt Zemin Alt Yapı Uygulaması(Akrilik Zemine Uygulanır):

Asfalt zemin yüzeyi temizlenir. Yabancı maddelerden, tozlardan arındırılır. Zemine Plentmix (Mekanik stabilize) malzeme serilir ve sıkıştırılır. Bu noktadan sonra zemine noktalaması emülsiyon uygulaması yapılır. Bu işlemin ardından Binder tipi asfaltın serim ve silindirajı yapılır. En sonunda 5 cm.kalınlığında ince asfalt atılır.

Asfalt Üzeri Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

 • Cushion tabakasız akrilik kaplama
 • Cushion tabakalı akrilik kaplamadır.

Cushion Tabakalı Akrilik Kaplamada asfalt her zaman ki gibi önce toz ve kirler basınçlı su ve hava kompresörü ile temizlenir. Daha sonra yüzeye Akrilik Kaplama dolgu malzemesi uygulanır. Bu akrilik kaplama üzerine üç kat Cushion (Toz SBR karışımı)katman (Unirubber cushion) tabakası uygulanır. Bu tabaka üzerine de iki kat akrilik renk katları(Acrylic Procoat) kullanılır ve ardından da projeye uygun olarak saha çizgileri çizilir.

Cushion Tabakasız Akrilik Kaplamada öncelik her zaman ki gibi basınçlı su ve hava kompresörü ile iyice temizlenir. Temizlenen bu yüzeye Acrylic Resurfacer uygulanır. Yine iki kat akrilik Procoat kullanılıp projeye uygun saha çizgileri çizilerek kullanıma hazır hale gelir.

C-Tartan Zemin Kaplama:

 • Tartan Zemin yapılmadan önce zemin basınçlı su ve hava kompresörü ile toz ve çeşitli maddelerden temizlenir. Daha sonra uygulanılacak malzemeler için primer astar uygulanır. Bu astar kaplamasından sonra 1-4 mm. çaplarında özel olarak seçilmiş siyah renkli SBR granüller %20 poliüretan Binder ile karıştırılır ve Finicher ile 7mm.kalınlığında tüm yüzeye serilir. Bu serim 24 saat süre ile bekletilir.
 • Bu 24 saat sürenin sonunda 1-4 mm. çaplarında UV ışınlarına dayanıklı ve yüksek dirençli TPV veya
 • EPDM Granüller %20 poliüretan Binder ile karıştırılıp Finicher ile 7mm.kalınlığında serilir. Daha sonra da bu zemin üzerine projeye uygun çizgiler çizilerek saha kullanıma hazır hale gelir.

Sitting (Oturarak )Voleybol Nedir?

Sitting Voleybol bedensel engellilerin oynadığı voleyboldur. Akyel Zemin Firması ampute oyuncuları için de hizmet verir.  Ampute Voleybol Sahası Yapımı zemin çalışmaları diğer zemin çalışmaları ile aynıdır.

WOVD (Uluslararası Bedensel Engelliler Voleybol Organizasyonu)ve (ECVD )Avrupa Bedensel Engelliler Voleybol Komitesinin verdiği ölçüler (TVF)Türkiye Voleybol Federasyonu tarafından da uygulanmaktadır.

Ampute Voleybol Sahası diğer voleybol çeşitlerinde olduğu gibi yönetmeliğe uygun olarak hazırlanır.Saha 10x6m. köşegen halinde hazırlanır. Yan çizgiler sahaya dahil çizilir. Her biri 5m ye 6 metre olan merkez çizgisi sahayı ikiye ayırarak çizilir.

Atak çizgileri ise merkez çizgiye paralel olarak çizilip servis alanı, iki çizgiyle işaretlenir. Bu çizgilerin her biri 15 santimetre uzunluğunda sahanın her bir yarısının sonunda, servis alanı içine yerleştirilerek çizilir.

Voleybol Saha Yapımı uygulamasında saha filesi 6,5 metre uzunluğunda ve 0,8 metre genişliğinde sahaya çekilir. Dikey kanatlar, file üzerinde çıkıntı yapmamasına dikkat edilir. Yönetmelik gereği filenin yüksekliği, erkekler için 1,15 metre, kadınlar için ise 1,05 metre olarak uygulanır.

Direklerin yüksekliği ise 1,25 m. olarak takılır; bunlar, oyun sahasının en az 50 santimetre dışındadır.

Saha böylece kullanıma hazır hale gelir.